Wykorzystanie dronów w biznesie

Drony, które do masowej produkcji weszły całkiem niedawno coraz częściej pomagają przedsiębiorcom usprawniać ich firmy. Do tej pory bezzałogowe roboty były wykorzystywane głównie w wojsku oraz w celach rekreacyjnych, jednak coraz częściej ich wielki potencjał zaczyna zauważać świat biznesu.

Najlepszym przykładem zastosowania dronów jest amerykański start-up Clear Flight Solutions, który w ostatnim czasie pozyskał ponad $1,7 mln na rozwój drona imitującego sokoła, który ma za zadanie odstraszać inne ptaki przed wyrządzaniem szkód na wyznaczonym terenie. Wynalazek jest już testowany na jednym z największych portów lotniczych w Europie. Może być również wykorzystywany do ochrony pól lub innych rozległych obiektów.

Kolejny pomysł na zastosowanie dronów znalazła firma FlyAbility, która zaprezentowała produkt o nazwie Gimball. Robot wykrywa i omija przeszkody w sposób automatyczny. Urządzenie służy do zawieszania różnych przedmiotów, które wymagają stabilności, np.: kompasów, baków czy żyroskopów, tak aby zachowały stałe położenie pomimo kołysania statku. Dzięki wykorzystywanym technologiom robot porusza się w podobny sposób jak owad – samodzielnie wykrywa i omija przeszkody.

Nie należy zapominać o naszym rodzimym rynku. W ostatnim czasie zastosowanie dronów znalazły Polskie Koleje Państwowe. Od niedawna latające roboty, wyposażone w kamery termowizyjne, patrolują składy z węglem i pomagają je chronić przed złodziejami.

Musimy przywyknąć, że drony, również te autonomiczne, będą stanowiły coraz większą część naszego życia i będą nam pomagać w coraz większej liczbie czynności. To co jeszcze niedawno wydawało się science-fiction już niedługo może się stać codziennością, bez której nie będziemy mogli się obyć.

 

Autor: Michał Smółka
2015-03-26