Koncerny farmaceutyczne przyłączają się do brytyjskiego programu genomowego

Grupa liderów rynku farmaceutycznego przyłączyła się do realizowanego w Wielkiej Brytanii programu, którego celem jest zsekwencjonowanie 100 000 Brytyjczyków. Celem współpracy jest odnalezienie nowych dróg leczenie raka i rzadkich chorób.

W trakcie rocznego projektu, naukowcy z Genomics England planują zaangażować największych graczy do stworzenia powtarzalnego modeli analizy danych genetycznych. Konsorcjum zostało nazwane GENE – Genomics Expert Network for Enterprises i zrzesza GlaxoSmithKline, Roche, AstraZeneca, Biogen, Abbvie.

Genomics England do tej pory zsekwencjonowało około 3 000 genomów. Nadrzędnym celem jest znalezienie nowych możliwości diagnostycznych i terapeutycznych poprzez dogłębną analizę danych pochodzących z NHS. W projekcie zaangażowanych jest 4 000 brytyjskich naukowców. Poza wymienionymi firmami, do inicjatywy zaangażowały się także: Takeda, Alexion Pharmaceuticals, Helomics oraz UCB.

Inicjatywa brytyjskich naukowców wpasowuje się w globalny trend. W tym tygodniu Amgen ujawnił wyniki projektu deCODE Genetics realizowanego z użyciem danych pochodzących od Islandczyków. Regeneron także pracuje nad podobnym projektem. Zainteresowanie dużych graczy farmaceutycznych zwróciła inicjatywa Precision Medicine Initiative, ogłoszona w tym roku przez Baracka Obamę, a mająca na celu masowe sekwencjonowanie genomów amerykanów. Budżet tej inicjatywy to 215 milionów USD.

Autor: dr n. med. Maciej Wierzbicki
2015-03-27