Sensor który zamienia paznokieć kciuka w uniwersalny touchpad

Od wielu lat w technologii obserwuje się trend łączenia rozwiązań takich jak zdalna słuchawka z telefonem, miniaturyzacji paneli itp.. Wszystkie te działania mają na celu umożliwienie sterowania otaczającymi nas urządzeniami w sposób łatwy i poręczny, zarówno w czasie pracy przy biurku jak i w ruchu. Jednym z takich rozwiązań jest urządzenie NaillO skonstruowane przez grupę naukowców z MIT.

Jest to zupełnie nowe rozwiązanie interfejsu pomiędzy użytkownikiem a urządzeniami takimi jak telefon, tablet czy telewizor. Jest to dyskretny sensor montowany na paznokciu kciuka, który umożliwia poprzez dotyk pozostałymi palcami, poruszanie się po ekranie obsługiwanego urządzenia, wybranie numeru czy napisanie tekstu wiadomości. Stworzony przez naukowców z MIT Media Lab, mały touchpad nadaje się idealne do wykorzystania podczas gotowania, chodzenia, wykonywania pracy ręcznej itp.

Zaletą urządzenia jest jego dyskrecja. Sam czujnik może przybierać dowolne kształty i kolory, pełniąc funkcję sztucznego paznokcia. Urządzenia zawiera oprócz dotykowego panelu, źródło zasilania i moduł do komunikacji z obsługiwanym urządzeniem za pomocą Bluetooth-a, a wszystko to mieści się na paznokciu kciuka.

Wkrótce może się okazać, że aby wysłać maila czy przesłać wiadomość tekstowe będzie wystarczyć pocieranie paznokcia. Urządzenie to może znaleźć również szerokie zastosowanie w poprawie funkcjonalności i obsługi urządzeń medycznych.

Źródło: http://newsoffice.mit.edu/2015/wearable-thumbnail-sensor-controls-digital-devices-0417

Autor: dr inż. Dariusz Smoleń
2015-04-20